Na prevodovkach jakoby modernějších (Hyundai) se měří mezera mezi kuželem na kole a synchronem. Podle toho lze zjistit stav opotřebení jak synchra, tak kužele na kole (pokud už mezi krajní plochou synchronu a kolem není žádná mezera je to špatně - buďto je opotřebený synchron nebo i kuželova plocha na kole). V příručce jsou na to hodnoty, měří se sparomerkou (dodám že "brzdící" plocha je potažena karbonovym kompozitem, ale jsou tam i "složené synchra" - kroužky ze tří částí).
Jestli o tom Andrt nepíše je to přinejmenším zvláštní, možná se to opravdu nedá naměřit, resp. k tomu neměl důvod a nebo hodnoty co je OK a co NOK - pokud tedy je tam nějak reálné naměřit nějaké hodnoty.
-> Trady: ideal synchrony zahka naolejovat a skusit ako "brzdia" na kuzeli kolieska .... mal som synchron ktory mal OK vystupky a bol aj pekny na drazkovani ale liezol prilis "hlboko" a vobec nefungoval ked ho tam synchrospojka pritlacila.
dá se nějak normálně, za pomoci běžných měřidel zhodnotit stav synchroních kroužků? Zatím to dělím na ty co mají/nemají dodrbané čepy (ty zkosené výstupky) a pak jak drsná je struktura bronzu... drsné OK a hladké zajeté/vyjeté... je na to nějaká metodika? andrt apod sem nic nedohledal...